Havuz Bakımı Leave a comment

Havuz bakımı derken, havuz suyunun karekteristik özelliklerinin fiziksel, kimyasal, ve mikrobiyolojik olarak içilebilir su kalitesine getirilmesi demektir.

Ancak havuz suyunu bu özelliklere getirmek ve bu özelliklerde tutmak için bazı önemli kurallar vardır. Bu kurallar sırasıyla şöyledirler

Havuz filtrasyon sisteminin kontrolü :

Filtrasyon havuzun kalbidir. Berrak ve temiz bir havuz için bu önemli sistemin düzgün ve amacına uygun çalışması gerekmektedir.

Filtre içerisinde bulunan kum veya camın kirlenip kirlenmediğini filtrenin en üstünde bulunan nanometreden bakıp anlayabiliriz filtre kirli ise önce ters yıkama (suyun alttan girip üsten çöpe gönderilmesi yöntemi) hemen akabinde durulama (suyun üsten girip alttan çöpe gönderilmesi yöntemi) yapılarak filtre temizlenmelidir.

Kimyasal :

Kimyasal, suyun berrak kalmasından ziyade suyun daha çok hijyenik kalmasıyla ilgilidir. Suyun fiziksel ve mikrobiyolojik yönden yüzücüleri rahatsız etmemesi gerekmektedir. Bunun için kimyasalı iyi tanımalı hangi zamanda hangi kimyasalın kullanılmasıyla ilgili profesyonel yardım alınmalıdır. bkz www.havuzbakim.istanbul

İlgili bakanlığın belirlediği değerlerde olan bir havuz suyu, yüzücülere hem hijyenik hem de yumuşak bir yüzme ortamı oluşturacaktır. Suyun ne asit ne alkali tamamen nötr olması gerekmektedir. Buda kimyasalın kontrollü ve düzenli verilmesiyle ilgilidir. Bundan sebeple profesyonel destek gerekmektedir.

Taze su :

Suya berrak bir görünümle beraber canlılıkta verir suda kötüye giden kimyasal dengelerin düzelmesinde büyük bir etkiye sahiptir.

Bağlı klorun yükselmesiyle oluşan ağır kokunun giderilmesi, uzun bir süre stabilizatörlü klor kullanımına bağlı siyanürik asidin (siyanürik asit için bkz www.havuzbakim.istanbul ) olması gereken değerlere geriletilmesi yine kimyasallarla değil şehir şebeke hattından alınan TAZE SU ile mümkündür.

Havuz zemin ve duvar temizliği :

Dördüncü sırada yazılması sizde önemsiz ya da olmazsa da olur duygusu uyandırmasın havuzun içerisinde gözle görülebilen kirliliklerin ortadan kaybolmasına yönelik yapılan çok önemli bir çalışmadır. Vakum hattı aracılığı ile havuz zemini süpürülür insan kaynaklı kirler (kıl tüy tiftik sakız yara bandı gibi ) bu işlem yapılarak kıl tutucu sepete (ön filtre) gönderilir. Zemin ve duvarlarda fırçalama yaparak yosun ve benzeri kirleticiler yok edilir. Bu fırçalama işlemi bir rutin içerisinde mutlaka yapılması gereklidir.

En temiz en berrak havuzlarda yüzmeniz dileklerimle

Sayfayı Paylaş

Bir cevap yazın

USD Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları
×

Merhaba!

Bizimle hızlı bir şekilde iletişime geçmek için aşağıdaki WhatsApp canlı destek butonunu tıklayınız veya bize bir e-posta gönderiniz. bilgi@havuzcumburada.com

× WhatsApp Canlı Destek